sde megaron logo

Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας ΜΕΓΑΡΩΝ

Close this search box.

Μήνυμα Διευθυντή

Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας είναι ένας θεσμός της Εκπαίδευσης Ενηλίκων με τεράστια εκπαιδευτική, οικονομική, κοινωνική, πολιτική και πολιτιστική σημασία.

Εκπαιδευτική, γιατί αποτελούν σχολεία ανοιχτού αναλυτικού προγράμματος, που προσαρμόζεται στις πραγματικές ανάγκες των εκπαιδευομένων, η προσέγγιση των οποίων είναι ολιστική και στόχο έχει τη συνολική τους ανάπτυξη.

Οικονομική, γιατί δίνουν τη δυνατότητα σε ενήλικα άτομα όλων των ηλικιών, που η ιδιαίτερα απαιτητική πλέον αγορά εργασίας τούς έχει απορρίψει ως ανειδίκευτους και χαμηλών προσόντων εργαζόμενους, να επανασυνδεθούν με την εκπαίδευση και την επαγγελματική κατάρτιση, για να αποκτήσουν νέες δεξιότητες και να αναβαθμίσουν τις υπάρχουσες, αξιώνοντας έτσι να ξαναγίνουν παραγωγικοί και ωφέλιμοι για την ατομική, την οικογενειακή και την εθνική οικονομία.

Κοινωνική, γιατί καταπολεμούν τον εναπομείναντα αναλφαβητισμό και αμβλύνουν, σε ένα βαθμό τουλάχιστον, τις μορφωτικές και κατ’ επέκταση ταξικές ανισότητες, φέρνοντας τη χώρα λίγο πιο κοντά στο ευρωπαϊκό κεκτημένο.

Πολιτική, γιατί παρέχουν στους μαθητές τους εφόδια που τους οπλίζουν με αυτοπεποίθηση και υπευθυνότητα, για να αναλάβουν τις υποχρεώσεις που τους αναλογούν σε μια ευνομούμενη δημοκρατική πολιτεία και να διεκδικήσουν αντιστοίχως τα δικαιώματά τους ως ισότιμοι πολίτες.

Πολιτιστική, τέλος, γιατί τα ΣΔΕ φέρνουν τους εκπαιδευόμενους τους σε επαφή με όλες τις τέχνες και τους δίνουν την ελευθερία και το κίνητρο να αναδείξει ο καθένας τα ταλέντα του και να τα καλλιεργήσει με τη βοήθεια του πολυεπιδέξιου εκπαιδευτικού και επιστημονικού δυναμικού τους, στο οποίο σημειωτέον εκτός από τους κατά αντικείμενο εκπαιδευτικούς συμπεριλαμβάνονται και σύμβουλοι σταδιοδρομίας και σύμβουλοι ψυχολόγοι.

Το ΣΔΕ Μεγάρων ιδρύθηκε τον Σεπτέμβρη του 2018 και ξεκίνησε τη λειτουργία του την 1η Νοεμβρίου του ίδιου έτους. Η ίδρυσή του υπήρξε αποτέλεσμα της ισχυρής θέλησης της μεγαρίτικης κοινωνίας, η οποία εκφράστηκε μέσα από τις επίμονες και μεθοδικές προσπάθειες της δημοτικής αρχής μέχρις ότου αυτές οδήγησαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Το αξιοσημείωτο δε είναι ότι ο Δήμος Μεγαρέων δεν περιορίστηκε απλά στη διεκδίκηση, αλλά φρόντισε να βρίσκεται δίπλα στο σχολείο από την πρώτη στιγμή της λειτουργίας του και να το στηρίζει έμπρακτα, παρέχοντάς του όλα όσα είναι απαραίτητα για να επιτελεί αποτελεσματικά το έργο του. Όλο αυτό το θετικό κλίμα σε συνδυασμό με την πρωτόγνωρη προθυμία των εκπαιδευόμενων του σχολείου και τον αρκετά μεγάλο αριθμό των δημοτών που έχει διαγνωστεί ότι το έχουν ανάγκη, μας κάνει αισιόδοξους ότι θα μακροημερεύσει και θα αποτελέσει σημείο αναφοράς στην εκπαιδευτική πραγματικότητα των Μεγάρων.

Δημήτρης Μποϊντάς

Διευθυντής ΣΔΕ Μεγάρων